v
Schonen логотип

ГАРНА ШКІРА БЕЗ ФІЛЬТРІВ

Акне

Акне, або вугри, – це дуже поширене шкірне захворювання, яке може створити значний косметичний дефект і знизити самооцінку людини. Висипання з’являються найчастіше на обличчі, шиї, спині та грудях. Форми проявів і тяжкість перебігу акне можуть бути різними – від нечастих поодиноких висипань, комедонів, які легко гояться без сліду, до постійних значних уражень шкіри та утворення конгломератів (нагромаджень) вугрів, після яких надовго залишаються темні плями (гіперпігментація) та можуть формуватися рубці.

Як і чому з’являється акне

Акне вперше виникає зазвичай у підлітковому віці. У 25-35 у більшості людей вугровий висип стає менш інтенсивним або взагалі зникає. Однак у багатьох людей тією чи іншою мірою акне періодично з’являється аж до вельми зрілого віку.

Проявляється акне у вигляді комедонів (чорних цяток), червоних запалених вугрів і вкрай неестетичних пустул (гнійничків). Ось що являють собою всі симптоми вугрової хвороби:

 • Комедони – це пробки із суміші шкірного сала (себуму) та відлущеного епітелію, які закупорюють пори. Комедони бувають відкриті та закриті та виглядають як чорні чи білі цятки на шкірі.
 • Папули. На місці локалізації комедонів утворюються запалені, почервонілі горбки. Іноді вони дрібні і поодинокі, але можуть бути і великі вугри, значні висипання, що зливаються.
 • Пустули. У міру розвитку запалення папули перетворюються на пустули, що містять гній.
 • Гіперпігментація. Після загоєння вугрів на шкірі тривалий час залишаються темні плями.
 • Рубці. У важких випадках постакне можливе утворення рубців на шкірі.

Причини появи акне різноманітні, але пов’язані між собою:

 • Гормональні зміни. Зазвичай акне вперше проявляється у підлітковому віці, у період статевого дозрівання, через зміну балансу гормонів, особливо рівня тестостерону. У жінок вугрові висипання можуть виникнути або посилитися у певні дні менструального циклу, у період вагітності та при використанні пероральних контрацептивів. У чоловіків гормональний дисбаланс теж має важливе значення у появі акне, і у них це захворювання частіше має тяжчий перебіг, ніж у жінок.
 • Підвищена секреція себуму. У шкірі є спеціальні залози, які виробляють себум, необхідний для забезпечення наявності гідроліпідного бар’єру шкіри. Надмірна секреція шкірного сала призводить до закупорки пор, де створюються хороші умови для бактерій Propionibacterium Acnes. Це не небезпечна інфекція, а мікроорганізм, який зазвичай мешкає на шкірі людини. У закупорених себумом порах такі бактерії посилено розмножуються, що призводить до розвитку запалення.
 • Підвищена кератинізація. У деяких людей клітини шкіри можуть надто швидко відлущуватися, що також призводить до закупорки пор. Це також збільшує ймовірність появи акне.
 • Генетична схильність. Якщо у ваших батьків були вугри, то ви також, швидше за все, матимете цю проблему через спадковість.
 • Стрес. Сильні емоції, переживання та тривоги здатні змінювати гормональний баланс, що може спровокувати появу акне.

Як правильно лікувати акне

Щоб дізнатися, як правильно лікувати акне, найкраще звернутися до лікаря-дерматолога. Він визначить тип шкіри, її особливості, дасть поради щодо догляду та порекомендує ефективні засоби. Лікування акне може змінюватися залежно від тяжкості захворювання, але завжди актуальні такі методи:

 • Правильний догляд за шкірою. Використовуйте ніжні засоби для жирної шкіри, які видаляють комедони.
 • Топічні (місцеві) засоби. Хороший ефект дають креми та гелі з такими активними інгредієнтами, як бензоїл пероксид, азелаїнова кислота, цинк та ретиноїди.
 • Препарати для прийому всередину. У серйозних випадках лікар може призначити антибіотики для усунення інфекції на шкірі або оральні контрацептиви для жінок, які нормалізують гормональний фон, що позитивно позначається на шкірі.
 • Процедури у кабінеті дерматолога. Це професійне очищення пор з видаленням комедонів, хімічний пілінг, лазерне лікування тощо.

Що протипоказано робити під час акне?

Багато молодих людей видавлюють білі головки вугрів. Цього робити не можна! Так створюється ризик, що вміст комедонів разом з бактеріями, що знаходяться в ньому, потрапить глибоко в шкіру і хвороба набуде важкого характеру – утворяться акне-кісти, які залишають по собі темні пігментні плями, глибокі шрами і втягнуті рубці.

Ще один варіант «позбавлення» вугрів придумали деякі дівчата: вони маскують їх за допомогою тонального крему. Однак у ньому зазвичай містяться насичені жири, під впливом яких утворення комедонів лише посилюється.

Взаємозв’язок кишечника та шкіри при акне

Дослідження показали, що є зв’язок між станом кишечника та шкірними проблемами, включаючи акне. Це пов’язано з тим, що кишкова мікрофлора може впливати на систему імунітету, а отже – на запальні процеси в організмі. При акне рекомендовано відмовитися від споживання молока та знежирених молочних продуктів, солодкого та мучного. Рекомендовано дотримуватися правильного харчування, споживати достатню кількість харчових волокон. Доцільним буде використання Лактофільтруму як додаткове джерело нерозчинних харчових волокон та пребіотика з метою відновлення мікрофлори кишечника. Лактофільтрум зменшує токсичне навантаження, завдяки чому сприяє покращенню стану шкіри1-2.

Однак взаємозв’язок між кишечником та шкірою при акне досі досліджується. Якщо ви цікавитеся цим питанням, то консультація з дерматологом та дієтологом допоможе розробити відповідний план догляду за шкірою та правила харчування для покращення її стану.

Як правильно харчуватися під час акне?

Тривалий час вважалося, що появу акне може спровокувати жирна, гостра та вуглеводна їжа, шоколад, але останні дослідження показують, що винні у недузі насамперед гормони, що відповідають за вироблення шкірного сала. Харчування не має вирішального впливу на появу вугрових висипів. Однак перехід на здоровий раціон опосередковано сприятиме нормалізації гормонального фону, кращій роботі всіх органів травлення, а отже – і очищенню шкіри.

Основою меню мають бути овочі та фрукти, цільнозернові (хліб, крупи), кисломолочні (кефір, несолодкий йогурт) та білкові продукти (м’ясо, риба, яйця). Чим простіше їжа, чим менше у страві різних інгредієнтів, тим краще. Спеції використовуйте помірно. Варіть, тушкуйте та запікайте, а не смажте.

Фото акне на лице

Догляд за шкірою під час акне

Багато молодих людей, яким акне отруює життя, особливо юнаки, неправильно доглядають за шкірою. Прагнучи позбутися її підвищеної жирності, вони по кілька разів на день вмиваються з милом. При цьому шкіра пересихає, але одночасно вироблення шкірного сала збільшується (спостерігається компенсаторна реакція). Це не допомагає зменшити висип.

Вранці та ввечері шкіру, схильну до акне, потрібно очищати спеціальними засобами, обов’язково зволожувати, використовувати засоби для лікування акне, рекомендовані лікарем. Догляд важливо вести, використовуючи лише спеціальні лінійки засобів для жирної шкіри (бажано не з розряду мас-маркет, а із серій аптечної косметики). До таких засобів належать гель або піна для вмивання, зволожувальний некомедоногенний крем тощо. Використовувати такі засоби необхідно постійно і так, як рекомендується на упаковці кожного з них.

01.11.2023

 1. Інструкція з використання до дієтичної добавки Лактофільтрум.
 2. Звіт наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Медведя №3/28-А-3963-20-564/404Е від 06.04.2021.

Рекомендуємо прочитати

Виды клетчатки

Клітковина – що це таке?

Клітковина – що це таке? Усі чули, що продукти харчування з клітковиною – це корисно для травлення, збереження стрункості фігури,

Клетчатка польза и вред

Користь або шкода клітковини

Користь або шкода клітковини На теренах інтернету є багато інформації про те, чим корисна клітковина. Але є відомості про шкоду