Алергія

290

Алергія — одне з найпоширеніших захворювань у сучасному світі. Це дійсно хвороба XXI століття. Погіршення екологічної ситуації, нераціональне харчування, зайва лікарська терапія, безконтрольне використання антибіотиків, стресові навантаження, малорухливий спосіб життя, зміни в кліматі — усі ці фактори підвищують схильність організму до впливу алергенів.

Що таке алергія?

Алергія — це гіперчутливість, змінена реакція організму на вплив певних алергенів. Це означає, що наша імунна система реагує занадто бурхливо на цілком нешкідливі речовини, і починає надмірно захищати від шкідливих алергенів. Найчастіше алергічні реакції проявляються дуже швидко і супроводжуються свербінням, почервонінням шкірних покривів, набряками, в тому числі дихальних шляхів, що може привести до летального результату.

Що може стати алергеном?

Алергеном може бути практично все: сонце, кішка, пилок рослин, улюблене блюдо, домашній пил, холод, косметика, ліки. Цей список можна продовжувати без кінця. Важливим фактором ризику для розвитку алергії є спадковість. Якщо один з батьків алергік, то ймовірність розвитку алергії у дитини досягає 30-40%. Якщо обоє батьків страждають цим захворюванням, ризик становить 70-75%.

Види алергії

Атопічний дерматит

Це хронічне запальне захворювання шкіри, що характеризується вираженим свербінням, хронічним рецидивуючим перебігом.

Алергічний риніт

Для цього захворювання характерні водянисті виділення з носа, утруднення носового дихання, чхання, свербіж в області носа, зниження нюху.

Алергічний кон'юнктивіт

Основні симптоми: свербіж в області очей, відчуття «піску» в очах, сльозотеча, світлобоязнь, печіння очей, почервоніння і набряк повік.

Поліноз

Назва походить від латинського слова «pollen» — пилок, оскільки хворобу провокує пилок рослин. Колись полінозом називали сінну лихоманку, вважаючи, що причиною розвитку захворювання є сіно.

Кропив'янка

Поява на шкірі пухирів різного розміру, схожих на висипання після опіку кропивою, що супроводжуються шкірною сверблячкою.

Харчова алергія

Виникає після вживання певних продуктів харчування, які у інших не викликають негативних реакцій.

Атопічний дерматит (АД)

Атопічний дерматит (АД) — це захворювання з хронічним перебігом, спадковою схильністю, що характеризується висипаннями і вираженою сверблячкою шкіри, зниженням імунних (захисних) функцій шкіри. Атопія, за різними даними, реєструється у 3-15% населення. Поширеність АД серед дітей становить 5-20%, серед дорослих — 2-10%, найвищі показники захворюваності АД відзначаються в урбанізованих (у великих містах і промислових) регіонах. Одним з факторів ризику є патологія органів шлунково-кишкового тракту, особливо, дисбіоз кишечника, який виявляється у 80-90% дітей із атопічним дерматитом. Фахівці встановили, що існує взаємозв'язок між ступенем вираженості дисбіозу і важкістю клінічних проявів АД на шкірі.

Основні симптоми: свербіж і сухість шкіри, висипання

Визначити ступінь вираженості цих симптомів:

Стадії перебігу атопічного дерматиту
  • На 1-й стадії відзначаються осередкові висипання на обличчі, сідницях, верхніх і нижніх кінцівках. Весь шкірний процес супроводжується сильною і болісною сверблячкою.
  • На 2-й стадії шкіра в осередках ураження поступово стає сухою, відзначається виражене лущення, свербіж зменшується.
  • Якщо не настає одужання, то хвороба переходить у 3-ю стадію — період дорослих. У цьому періоді утворюються що відрізняються своєю симетричністю осередки лихеніфікации (огрубіння шкіри) на згинальних поверхнях верхніх і нижніх кінцівок, на шкірі шиї і грудей.
Вірогідність розвитку алергії у дитини

Важливим фактором ризику для розвитку алергії є спадковість. Якщо один з батьків алергік, то ймовірність розвитку алергії у дитини досягає 30-40%. Якщо обоє батьків страждають цим захворюванням, ризик становить 70-75%.

НАЗАД