Думка косметолога

753

«Що на шкірі, то й усередині, що всередині, то скоро з'явиться на шкірі», — кажуть косметологи. Ось чому тільки зовнішнього впливу буває недостатньо для того, щоб шкіра була здоровою. Розібратися у цьому питанні нам допомогла Світлана Гнатюк, косметолог з 20-річним стажем, член Української асоціації лікарів-косметологів і дерматологів.

Розмовляла Ольга Виходченко

Навіть найдорожчий крем виявиться неефективним, якщо причина проблемної шкіри криється всередині організму.

Француженки запевняють: «Не страшно, якщо вам не подобається форма вашого носу або розмір грудей. Єдине, що може дійсно зіпсувати ваш вигляд — це погана шкіра ». Вони, без сумніву, мають рацію! Адже шкіра є не тільки мірилом краси, а й миттєво дає зрозуміти, в якому стані знаходиться весь організм. «Що на шкірі, то й усередині, що всередині, то скоро з'явиться на шкірі», — кажуть косметологи. Ось чому тільки зовнішнього впливу буває недостатньо для того, щоб шкіра була здоровою. Розібратися в цьому питанні і зрозуміти, що ж все-таки потрібно, щоб виглядати на всі 100%, нам допомогла Світлана Гнатюк, косметолог з 20-річним стажем, член Української асоціації лікарів-косметологів і дерматологів.

Світлана Василівна, вважається, що зміна сезонів — це час загострень. Який це має стосунок до здоров'я шкіри?

Зміна сезонів — це завжди стрес для організму, який змушений адаптуватися до перепадів температури, змін у раціоні, зменшенню світлового дня. У цьому процесі задіяні практично всі його системи: ендокринна, нервова, травна. Крім того, перепади температури негативно позначаються на судинах, які відповідають за харчування шкіри, волосся і нігтів. Порушується мікроциркуляція крові, від чого можуть з'явитися висипання, лущення, шкіра стає тьмяною і блідою.

Не останню роль відіграє і зміна раціону. З настанням холодів, нам потрібно більше калорій, щоб зігрітися, тому посилюється апетит, їжа стає більш жирною і поживною, а це додаткове навантаження на ШКТ. Звідси сезонні загострення, на які неодмінно реагує шкіра.

Чи означає це, що здоров'я шкіри безпосередньо залежить від здоров'я ШКТ?

Авжеж. Є такий вислів: «Шкіра — це дзеркало всього, що відбувається в нашому організмі». Справа в тому, що і шкіра, і тканини ШКТ, і нервові волокна формуються ще в ембріональному віці з одного зародкового листка, тому все в нашому організмі тісно взаємопов'язано. Збої в роботі кишечника можуть провокувати вугровий висип, алергічні висипання на шкірі, пігментацію та інші проблеми. Тип реакції залежить від багатьох факторів: генетичної схильності, конструкційних особливостей організму, способу життя. Де тонко, там і рветься! Важливо розуміти, шкіра — це такий саме орган, як серце, шлунок, і вона так само може хворіти і мати потребу в лікуванні.

Чи є продукти харчування, які особливо шкідливі для шкіри?

Є продукти, які вкрай шкідливі для шлунку, печінки, підшлункової залози, а значить і для шкіри. Надлишок у раціоні вуглеводів, рафінованих продуктів, борошна, солодкого, алкоголю провокує процеси бродіння в кишечнику. У результаті корисні речовини засвоюються вкрай погано, а токсини і продукти гниття — навпаки, прямо всмоктуються в кров і по судинах розносяться по всьому організму. Також хочу попередити любителів лікувати застуду антибіотиками і всіх, хто за станом здоров'я змушений приймати сильнодіючі ліки. Напевно, вам знайоме таке поняття, як дисбактеріоз. Це хвороба XXI століття! Зараз питання полягає не в тому, як знешкодити хвороботворних бактерій, а в тому, як нормалізувати мікрофлору. Якщо в кишечнику не вистачає лакто- і біфідобактерій — це відбивається і на стані шкіри.

Який вихід ви можете запропонувати у цьому випадку?

Всі рекомендації дуже індивідуальні. Перед тим, як вибрати тактику лікування шкіри я завжди детально розпитую своїх пацієнтів, як вони харчуються, чи є у них скарги диспептичного характеру, страждають вони запорами або навпаки нетравленням? Якщо серйозних гастроентерологічних порушень немає, то буває достатньо просто зняти інтоксикацію. Наприклад, людина з'їла жирне, переїла або спробувала екзотичне блюдо і це дало реакцію у вигляді висипу на шкірі. У такому випадку зазвичай вистачає декількох косметологічних процедур і курс сорбентів.

Розкажіть докладніше, для чого потрібні сорбенти?

Адсорбуючі речовини в косметології застосовуються давно. Ще в давнину люди знали: для того, щоб мати здорову шкіру, необхідно спочатку очистити організм від шлаків і токсинів, які заважають правильному перебігу всіх життєво важливих процесів. Наша екологія, незбалансоване харчування, стреси призводять до того, що організм поступово зашлаковуєтся, у кишечнику накопичуються продукти бродіння і токсини, які всмоктуючись у кров, отруюють весь організм. Застосування навіть найдорожчого крему мало що дасть, якщо причина висипань криється всередині. Є таке поняття, як детокс. Існують навіть спеціалізовані клініки, які пропонують перелік процедур для очищення ШКТ, крові, печінки і організму в цілому. Якщо ж ви хочете провести м'який детокс в домашніх умовах, то сорбенти — якраз те, що вам потрібно. Їх існує неймовірна кількість видів і найменувань. Своїм пацієнтам я раджу приймати сорбенти комбінованого типу. Це препарати, до складу яких, крім абсорбуючої речовини входить ще й лактулоза. Лактулозу особливо люблять лакто- і біфідобактерії, що живуть у нашому кишечнику. Це свого роду їжа для них. Не достатньо просто очистити кишечник від шлаків і хвороботворної мікрофлори. Необхідно підтримати корисні мікроорганізми. В результаті покращиться біоценоз кишечника, підвищиться імунітет, корисні речовини будуть активніше всмоктуватися у кишкову стінку.

Чи ефективні сорбенти при алергічних висипаннях?

Ефективні, і я поясню, чому. Існують алергічні реакції негайного й уповільненого типу. Є люди, у яких навіть мікроскопічна доза якого-небудь речовини може викликати найсильнішу реакцію аж до анафілактичного шоку — це негайний тип реагування. Тут потрібні не сорбенти, а швидка медична допомога. Людина змушена все життя уникати контакту зі своїм алергеном. Але бувають і реакції уповільненого типу, коли якась речовина в організмі накопичується, накопичується і з часом може викликати реакцію у вигляді кропив'янки, свербежу, висипань на шкірі або астматичного компоненту. Якраз у цьому випадку сорбенти можуть допомогти. Вони будуть зв'язувати і виводити з організму всі алергени, токсини, метаболіти, допомагаючи нашій імунній системі справлятися з алергенами.

Як часто потрібно приймати сорбенти, і які краще вибирати?

Частота прийому залежить від стану здоров'я пацієнта. Якщо у вас немає особливих проблем зі шкірою, то профілактичний курс можна проводити двічі на рік, а саме в міжсезоння. Якщо ж проблема існує, то тривалість лікування визначається індивідуально і в середньому займає 2-3 тижні. У будь-якому випадку нехай у вашій домашній аптечці завжди лежить упаковка сорбентів. Якщо ви з'їли щось незвичне, екзотичне або зібралися в подорож, декілька таблеток врятує вас від небажаних наслідків. Що стосується вибору конкретного сорбенту, то я рекомендую препарати нового покоління, які поєднують у собі абсорбуючу речовину і лактулозу. Як я вже говорила, окрім детокс-ефекту вони допомагають відновити здорову мікрофлору в кишечнику, що дозволяє досягти чудового результату. Зараз випускають сорбенти у вигляді паст, порошків, гелів, капсул. Особисто я надаю перевагу таблеткам. Їх легко дозувати, зручно приймати і носити з собою. Пам'ятайте тільки про правила прийому подібних препаратів: приймайте їх за годину до або через півтори години після їжі.

Чи потрібна якась особлива дієта при проблемній шкірі?

Правила здорового харчування ніхто не відміняв, причому навіть для тих, у кого шкіра здорова. Ці правила всім нам добре відомі: менше смаженого, жирного, борошняного і солодкого, більше клітковини, фруктів, овочів та їжі, приготовленої у печі і на пару. Але це радше не дієта, а просто збалансований раціон. Надмірне захоплення дієтами може мати протилежний ефект. Дівчата, які інтенсивно хдунуть частіше за інших звертаються зі скаргами на проблемну шкіру, особливо якщо дієта у них поєднується з апаратними процедурами для схуднення (мезотерапія, антицелюлітні масажі, міостимуляція і т.д.). Справа в тому, що жирові клітини, руйнуючись, починають викидати в кров те, що в них міститься: токсини і продукти розпаду. В результаті погіршується самопочуття, шкіра моментально реагує висипаннями. Ви здивуєтеся, але і в цьому випадку можуть допомогти сорбенти. Вони допоможуть зняти інтоксикацію і мінімізувати шкоду від продуктів розпаду. Ми звикли лікувати все окремо — таблетка від того, таблетка від цього. Але наш організм — це цілісна система, в якій всі органи взаємопов'язані. Будь-який негативний вплив, чи то стрес, куріння (особливо куріння!), недостатній сон або зміна раціону, моментально позначаться на стані шкіри. На щастя, це і зворотній процес. Покращуючи якість вашого життя, піклуючись про своє здоров'я, ви можете відновити і шкіру.

Чи потрібні якісь косметичні процедури з очищення шкіри? Що ви порадите?

Так, зовнішня чистка не буде зайвою. Для того, щоб корисні речовини з крему потрапляли у глибокі шари шкіри, пори повинні «дихати». До механічного чищення, яке залишає на шкірі сліди, сьогодні вдаються все рідше. Зараз існують нові препарати, які допомагають шкірі самоочищатися, не травмують її, а, навпаки, лікують. До таких препаратів відносять ензимні пілінги або пілінги з фруктовими кислотами, ніжні скраби на натуральній основі, сироватки. Процедури з ними приємні і абсолютно безболісні. Не забувайте і про щоденне очищення шкіри. Ніколи не лягайте спати з макіяжем. Єдине, про що я прошу всіх своїх пацієнтів — ніколи і ні за яких обставин не вмиватися милом. Використовуйте гелі, спеціальне молочко, пінки, все, що завгодно, тільки не мило, оскільки воно у поєднанні з мінеральними речовинами, що містяться у воді, створює плівку, яка закриває пори. В результаті шкіра пересушується, алергизується, з'являється відчуття стягнутості. Витрачайте на умивання трохи більше часу і результат не змусить себе довго чекати. Шкіра «віддячить» вам сяйвом і ніжною оксамитовою фактурою. Правильно очистивши шкіру, потрібно захистити і зволожити її. У цих цілях використовуйте живильний крем, що підходить для вашого віку і типу шкіри.

Світлана Василівна, дайте ще кілька порад з щоденного догляду.

До всього сказаного я можу додати тільки одне — висипайтеся! 8:00 сну — це необхідний мінімум для здорової шкіри. Є процеси, які відбуваються в організмі тільки вночі і тільки під час сну. Більше того, найкращий ефект креми та інші косметичні засоби надають під час сну. Недарма кажуть: «Поки ви спите, ваш нічний крем працює». Якщо ви курите, то благаю вас, киньте якомога швидше. Нікотин — одне з найбільш агресивних і шкідливих речовин для шкіри. І, звичайно, менше нервуйте. Ставтеся до життя простіше, любіть себе, доглядайте за обличчям і тілом, і тоді в будь-якому віці ваша шкіра буде красивою і здоровою!

НАЗАД