Schonen логотип

ГАРНА ШКІРА БЕЗ ФІЛЬТРІВ

Харчові волокна – що це таке?

Харчові волокна – це особливий різновид вуглеводів. Ви знаєте, що є шкідливі «швидкі» вуглеводи, наприклад цукор, який дуже легко засвоюється, і корисні «повільні» вуглеводи з цільнозернових каш, які надовго дають відчуття ситості. А що ж являють собою харчові волокна і якою є їхня роль в організмі?

Що таке харчові волокна

Відмінність харчових волокон від інших вуглеводів полягає в тому, що вони стійкі до шлункового соку та травних ферментів. Тобто вони практично не розщеплюються та не всмоктуються у тонкому кишечнику. Це різні полі- і олігосахариди з їжі рослинного походження: пектин, камеді, слиз, целюлоза (клітковина), геміцелюлоза, лактулоза, лігнін та ін. Джерелами харчових волокон у нашому раціоні є оболонки (шкірка) овочів і фруктів, насіння тощо. У природі ці волокна призначені для того, щоб створювати та зберігати форму та структуру рослин. Для організму людини вони дуже корисні та необхідні щодня (по 20-35 г). У нерафінованих продуктах харчових волокон більше, ніж у рафінованих, тому краще купувати, наприклад, нешліфований та бурий рис, ніж білий.

Що таке харчові волокна – з’ясували, тепер поговоримо про їхні властивості.

Особливості харчових волокон

Кожне харчове волокно має набір певних властивостей. Так, геміцелюлоза здатна утримувати воду, тому перешкоджає виникненню закрепів. Її найбільше у зернових продуктах. Лігнін одержують у процесі переробки деревини, він є потужним сорбентом, який корисно приймати при закрепах, діареї, а також при висипаннях на шкірі, що свідчать про наявність в організмі токсинів (лігнін є у складі Лактофільтруму).

Крім натуральних харчових волокон створені і синтетичні, але не менш корисні. Це, наприклад, лактулоза — дисахарид, що складається з частин молекул галактози та фруктози. Лактулоза незмінною проходить до товстого кишечника, а вже в ньому стимулює розвиток лакто- та біфідобактерій.

Продукты с пищевыми волокнами

До речі, це головна особливість харчових волокон: велика їх частина, приблизно 50% від загальної кількості та розмаїття, незначно перетравлюються лише лакто- та біфідобактеріями у товстому кишечнику. Такі харчові волокна, зокрема лактулоза, є для здорової кишкової мікрофлори пребіотиками – поживним субстратом, тому збільшують її чисельність і активність. Це як мінімум сприяє хорошому травленню та ритмічній роботі кишечника, а як максимум може захищати навіть від онкозахворювань.

Навіщо нашому організму потрібні харчові волокна?

Харчові волокна виконують багато різних функцій. Коли ми жуємо багаті на них продукти, робимо це довше порівняно з їжею, яка буквально тане в роті. Так формується звичка ретельно пережовувати все, а це стимулює внутрішні органи активніше виділяти речовини, важливі для хорошого травлення. Простіше кажучи, покращується робота шлунка, підшлункової залози, печінки тощо.

Завдяки харчовим волокнам у кишечнику утримується більше вологи та його вміст збільшується в об’ємі, тому посилюються моторика та перистальтика. Це чудова профілактика закрепів. Крім того, їжа, що перетравлюється, не затримується у ШКТ надовго, а отже, зменшується всмоктування в кров різних токсинів.

Чимало харчових волокон, особливо лігнін, мають таку молекулярну структуру, що й самі захоплюють і виводять з організму різні шкідливі речовини: пестициди, канцерогени, радіонукліди, надлишок холестерину тощо. Це дуже важливо для жителів великих міст, що особливо страждають на різного роду висипи на шкірі (часто вони стають непрямою ознакою наявності в організмі токсинів).

Ще одна корисна властивість харчових волокон полягає в тому, що вони перешкоджають застою жовчі та утворенню піску та каменів у жовчному міхурі. Крім того, харчові волокна запобігають всмоктуванню жирів та прискорюють синтез ліпази – ферменту, який їх розщеплює. Простіше кажучи, харчові волокна покращують жировий обмін.

Потрібні такі волокна організму і для підтримки нормальної мікрофлори кишечника, усунення його дисбактеріозу (дисбіозу). Так, лактулоза як харчовий субстрат підтримує лакто- та біфідобактерії, а вони, своєю чергою, забезпечують синтез низки вітамінів, покращують обмін речовин і навіть посилюють імунітет.

Користь харчових волокон для нашого здоров'я

Останнім часом продукти, які містять харчові волокна або додатково збагачені клітковиною, лактулозою, лігніном, належать до категорії здорового харчування. І ви вже звикли купувати не білий батон з борошна вищого ґатунку, а з висівками та з цільнозернового борошна. Це абсолютно правильно! Користь харчових волокон для здоров’я важко переоцінити, оскільки вони:

  • виводять важкі метали, токсичні речовини, радіонукліди, надлишок холестерину та жовчних кислот;
  • зв’язують воду та допомагають налагодити регулярне випорожнення кишечника;
  • допомагають схуднути, оскільки значно збільшуються в об’ємі, надовго створюючи відчуття ситості, а також сприяють спалюванню жирів;
  • стимулюють корисну кишкову мікрофлору, без якої неможливо зберегти міцне здоров’я.

Якщо ваш раціон містить недостатньо харчових волокон, їжте більше цільнозернових каш, овочів, фруктів, сухофруктів, горіхів та насіння. Хорошим доповненням буде і прийом Лактофільтруму, який налагодить роботу кишківника.

01.11.2023

Рекомендуємо прочитати

Чиста шкіра

Чиста шкіра – це просто

Чиста шкіра – це просто Бархатиста, сяюча свіжістю шкіра без почервонінь, вугрів, пігментних плям та інших висипів – мрія кожної

Клетчатка польза и вред

Користь або шкода клітковини

Користь або шкода клітковини На теренах інтернету є багато інформації про те, чим корисна клітковина. Але є відомості про шкоду

Чиста шкіра без прищів та вугрів

Як зробити шкіру чистішою?

Як зробити шкіру чистішою? Кожна людина, яка страждає на вугрову хворобу, сподівається, що колись буде створено засіб, який раз і