Schonen логотип

ГАРНА ШКІРА БЕЗ ФІЛЬТРІВ

Клітковина – що це таке?

Усі чули, що продукти харчування з клітковиною – це корисно для травлення, збереження стрункості фігури, міцного імунітету та профілактики багатьох різних захворювань. Є спеціальні БАДи, що містять клітковину. Але що це таке і де її можна знайти?

Що таке клітковина та її види

Виды клетчатки

Клітковина (целюлоза) – це полісахарид, один із видів харчових волокон, що входять до складу рослин. Разом із лігніном вона становить основу стінок їхніх клітин. А всередині цих клітин, у міжклітинному просторі містяться інші полісахариди – геміцелюлоза, пектин, камідь, слиз, крохмаль та ін.

У природі функції клітковини та лігніну полягають у тому, щоб створювати структуру та форму трав, квітів, плодів, зерен, забезпечувати їх захист від зовнішніх ушкоджень. Тому в маленькому паростку, який тільки-но виліз із ґрунту, цих речовин у відсотковому відношенні набагато менше, ніж у дорослій розвиненій рослині.

Характерна особливість клітковини та інших харчових волокон полягає в тому, що вони практично не перетравлюються у шлунку та тонкому кишечнику і не засвоюються в організмі. На них не діють шлунковий сік та травні ферменти підшлункової залози. Часткове розщеплення деяких із них можливе лише у товстому кишечнику.

Оскільки різноманітність харчових волокон дуже велика, є різні їх види – розчинні та нерозчинні, м’які та грубі, повністю або частково ферментовані бактеріями кишечника, або такі, що взагалі не піддаються цьому процесу. Так, клітковина і фруктоолігосахариди до певної міри є поживою корисної мікрофлори товстого кишечника, тобто є пребіотиками (до цієї категорії належить приблизно половина всіх харчових волокон). Вони важливі для підтримки нормальної чисельності колоній лакто- і біфідобактерій, важливих для збереження здоров’я. А от лігнін, що надає жорсткості клітинам рослин, проходить через шлунково-кишковий тракт без змін. Але при цьому він має властивості потужного сорбенту – захоплює і виводить безліч шкідливих речовин.

Функція клітковини

Аж до 80-х років минулого століття клітковину та інші харчові волокна вважали незначущими «баластними речовинами». Однак подальші дослідження показали, що їхня роль для збереження здоров’я дуже важлива. Виявилося, що вони мають такі властивості:

  • Покращують травлення, запобігаючи закрепам та регулюючи ритм випорожнення кишечника.
  • Сприяють відновленню та підтримці достатньої кількості корисної кишкової мікрофлори.
  • Зменшують рівень холестерину та шкідливих ліпопротеїдів низької щільності, знижуючи таким чином ризик розвитку атеросклерозу, артеріальної гіпертензії (підвищений тиск) та інших серцево-судинних захворювань.
  • Допомагають нормалізувати рівень цукру в крові, що є корисним при цукровому діабеті, а також для профілактики діабету II типу.
  • Забезпечують тривале збереження відчуття насичення після їди, що сприяє зменшенню апетиту та позбавленню від зайвих кілограмів.

Є також відомості про те, що клітковина та інші харчові волокна знижують ризик різних видів раку. Щоправда, таку інформацію ще не доведено на 100% у наукових дослідженнях, які проводяться за суворими правилами доказовості. Проте в цілому вже точно відомо, навіщо потрібна клітковина – для нормального травлення та гарного самопочуття.

У чому міститься клітковина

Содержание клетчатки в продуктах

Міститься клітковина лише у харчових продуктах рослинного походження. У молоці, молочних продуктах, м’ясі та рибі її немає. Особливо багато клітковини в оболонках плодів і злаків, а в них самих вже менше. Так, значно більша кількість клітковини міститься в груші зі шкіркою, ніж у вже очищеній від неї.

Чемпіон за вмістом клітковини – пшеничні висівки. Далі йдуть гриби, бобові, овочі та фрукти. По можливості їх треба вживати зі шкіркою та після мінімальної термообробки.

Якщо ваш раціон складається не лише з м’ясних, молочних та інших білкових продуктів і білого хліба, то якусь кількість клітковини ви отримуєте. Можливо, її замало, щоб забезпечити денну норму. Якщо це так, то порада проста: їжте більше сезонних овочів та фруктів. А де є клітковина, в яких продуктах і скільки, ви можете подивитися в таблиці.

Корисно також курсами приймати Лактофільтрум, який містить харчові волокна лігнін, лактулозу, фруктоолігосахариди та крохмаль1-2.

01.11.2023

  1. Інструкція з використання до дієтичної добавки Лактофільтрум.
  2. Звіт наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Медведя №3/28-А-3963-20-564/404Е від 06.04.2021.

Рекомендуємо прочитати

Виды клетчатки

Клітковина – що це таке?

Клітковина – що це таке? Усі чули, що продукти харчування з клітковиною – це корисно для травлення, збереження стрункості фігури,

Инфекция на коже

Інфекційні хвороби шкіри

Інфекційні хвороби шкіри Інфекційні хвороби шкіри пов’язані з її ураженням різними патогенами, такими як бактерії, віруси, гриби або паразити. Ці