Клітковина – що це таке?

Усі чули, що продукти харчування з клітковиною – це корисно для травлення, збереження стрункості фігури, міцного імунітету та профілактики багатьох різних захворювань. Є спеціальні БАДи, що містять клітковину. Але що це таке і де її можна знайти?

Що таке клітковина та її види

Клітковина (целюлоза) – це полісахарид, один із видів харчових волокон, що входять до складу рослин. Разом із лігніном вона становить основу стінок їхніх клітин. А всередині цих клітин, у міжклітинному просторі містяться інші полісахариди – геміцелюлоза, пектин, камідь, слиз, крохмаль та ін.

У природі функції клітковини та лігніну полягають у тому, щоб створювати структуру та форму трав, квітів, плодів, зерен, забезпечувати їх захист від зовнішніх ушкоджень. Тому в маленькому паростку, який тільки-но виліз із ґрунту, цих речовин у відсотковому відношенні набагато менше, ніж у дорослій розвиненій рослині.

Характерна особливість клітковини та інших харчових волокон полягає в тому, що вони практично не перетравлюються у шлунку та тонкому кишечнику і не засвоюються в організмі. На них не діють шлунковий сік та травні ферменти підшлункової залози. Часткове розщеплення деяких із них можливе лише у товстому кишечнику.

Оскільки різноманітність харчових волокон дуже велика, є різні їх види – розчинні та нерозчинні, м’які та грубі, повністю або частково ферментовані бактеріями кишечника, або такі, що взагалі не піддаються цьому процесу. Так, клітковина і фруктоолігосахариди до певної міри є поживою корисної мікрофлори товстого кишечника, тобто є пребіотиками (до цієї категорії належить приблизно половина всіх харчових волокон). Вони важливі для підтримки нормальної чисельності колоній лакто- і біфідобактерій, важливих для збереження здоров’я. А от лігнін, що надає жорсткості клітинам рослин, проходить через шлунково-кишковий тракт без змін. Але при цьому він має властивості потужного сорбенту – захоплює і виводить безліч шкідливих речовин.

Функція клітковини

Аж до 80-х років минулого століття клітковину та інші харчові волокна вважали незначущими «баластними речовинами». Однак подальші дослідження показали, що їхня роль для збереження здоров’я дуже важлива. Виявилося, що вони мають такі властивості:

  • Покращують травлення, запобігаючи закрепам та регулюючи ритм випорожнення кишечника.
  • Сприяють відновленню та підтримці достатньої кількості корисної кишкової мікрофлори.
  • Зменшують рівень холестерину та шкідливих ліпопротеїдів низької щільності, знижуючи таким чином ризик розвитку атеросклерозу, артеріальної гіпертензії (підвищений тиск) та інших серцево-судинних захворювань.
  • Допомагають нормалізувати рівень цукру в крові, що є корисним при цукровому діабеті, а також для профілактики діабету II типу.
  • Забезпечують тривале збереження відчуття насичення після їди, що сприяє зменшенню апетиту та позбавленню від зайвих кілограмів.

Є також відомості про те, що клітковина та інші харчові волокна знижують ризик різних видів раку. Щоправда, таку інформацію ще не доведено на 100% у наукових дослідженнях, які проводяться за суворими правилами доказовості. Проте в цілому вже точно відомо, навіщо потрібна клітковина – для нормального травлення та гарного самопочуття.

У чому міститься клітковина

Міститься клітковина лише у харчових продуктах рослинного походження. У молоці, молочних продуктах, м’ясі та рибі її немає. Особливо багато клітковини в оболонках плодів і злаків, а в них самих вже менше. Так, значно більша кількість клітковини міститься в груші зі шкіркою, ніж у вже очищеній від неї.

Чемпіон за вмістом клітковини – пшеничні висівки. Далі йдуть гриби, бобові, овочі та фрукти. По можливості їх треба вживати зі шкіркою та після мінімальної термообробки.

Якщо ваш раціон складається не лише з м’ясних, молочних та інших білкових продуктів і білого хліба, то якусь кількість клітковини ви отримуєте. Можливо, її замало, щоб забезпечити денну норму. Якщо це так, то порада проста: їжте більше сезонних овочів та фруктів. А де є клітковина, в яких продуктах і скільки, ви можете подивитися в таблицях, розміщених на цьому сайті.

Корисно також курсами приймати Лактофільтрум, який містить харчові волокна лігнін, лактулозу, фруктоолігосахариди та крохмаль. Це чудовий засіб при різних порушеннях у роботі кишечника, жовчного міхура та печінки, що проявляються на шкірі у вигляді різноманітних висипів (алергія, атопічний дерматит тощо).

1. Збір, використання та мета обробки

Компанія DELTA MEDICAL збирає, обробляє та використовує інформацію, що надається Вами у Реєстраційній формі (далі – «Персональні дані») з метою відповіді на Ваші запити, розповсюдження повідомлень, тематичних і рекламних розсилок, а також проведення досліджень ринку, в тому числі статистичних та опитувань (за допомогою пошти та/або електронних засобів зв’язку), пов’язаних з діяльністю і товарами компанії DELTA MEDICAL.

2. Згода

Підписанням форми надання Персональних даних разом із ознайомленням із даними Загальними умовами, Ви надаєте однозначну згоду на:

збір, використання, обробку та/або передачу Ваших персональних даних згідно мети збору, використання та/або передачі, що визначені п. 1 даних Загальних умов в розумінні положень Загального регламенту про захист даних (General Data Protection Regulation, GDPR; Regulation (EU) 2016/679), а також національного законодавства що регулює захист персональних даних.

Ви повідомлені про включення Ваших персональних даних до нашої бази персональних даних та належним чином повідомлені про права суб‘єкта персональних даних (зокрема щодо збору, обробки та/або передачі Ваших персональних даних), а саме:

· знаєте про джерела збирання Ваших персональних даних з боку DELTA MEDICAL;

· можете отримувати інформацію про умови надання доступу до Ваших персональних даних, зокрема про третіх осіб, яким передаються такі дані у відповідності до чинного законодавства;

· маєте право на доступ до своїх персональних даних за умови дотримання вимог з безпеки інформації DELTA MEDICAL;

· маєте право на отримання інформації згідно запиту про те, чи обробляються Ваші персональні дані та інформацію про зміст таких персональних даних;

· маєте право пред‘являти DELTA MEDICAL вимогу про заперечення проти обробки своїх персональних даних;

· право на вимогу про зміну або знищення своїх персональних даних, якщо вони є недостовірними або незаконно обробляються;

· маєте право на захист своїх персональних даних від незаконного обробки, випадкової втрати, знищення, пошкодження, у зв’язку з умисним приховуванням, ненаданням чи несвоєчасним їх наданням, а також на захист від надання відомостей, що є недостовірними чи ганьблять честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи;

· маєте право на звернення зі скаргами на некоректну/неправомірну обробку своїх персональних даних до суду та застосування правового захисту;

· маєте право на внесення застереження стосовно обмеження прав на обробку персональних даних;

· право на відкликання даної згоди;

· право на ознайомлення із механізмом автоматичної обробки персональних даних.

Ви добровільно надаєте згоду на отримання рекламної та іншої інформації, а також пропозицій від DELTA MEDICAL та наших партнерів електронною поштою, соціальними мережами (Viber, Instagram, WatsApp, Facebook тощо) або телефоном.

3. Розкриття даних для технічної обробки

Оскільки DELTA MEDICAL є групою компаній, Ваші персональні дані можуть бути передані до одного з партнерів DELTA MEDICAL і можуть оброблятись для досягнення мети, зазначеної у частині 1 даних Загальних правил (зокрема, для транскордонної передачі персональних даних). Дані можуть передаватися до країн з різними рівнями захисту даних, проте DELTA MEDICAL працюватимуть із дотриманням європейських правил захисту персональних даних для забезпечення відповідного рівня захисту персональних даних у відповідності до вимог та правил Конвенції Ради Європи про захист осіб у зв‘язку з автоматизованою обробкою персональних даних.

4. Доступ до персональних даних та їх безпека

Доступ до Ваших персональних даних буде наданий лише уповноваженим працівникам DELTA MEDICAL та партнерів у відповідності до мети, зазначеної частиною 1 даних Загальних правил, а також для забезпечення безпеки та обробки інформації. DELTA MEDICAL використовує розумні технічні та організаційні засоби для безпеки та конфіденційності Ваших персональних даних, також за необхідності регулярно переглядає та покращує ці засоби для відображення законодавчих змін та/або вдосконалення технічних можливостей.

5. Правильність персональних даних, внесення змін та відмова від згоди

DELTA MEDICAL не здійснює перевірку Ваших персональних даних, що надані Вами DELTA MEDICAL та не несе відповідальності за їх правильність перед третіми особами у разі їх правомірної передачі. Ви маєте право доступу до Ваших персональних даних та їх перегляду, а також можливість звертатися з проханням щодо виправлення, внесення змін до Ваших персональних даних, їх видалення або блокування чи знеособлення у відповідності до прав суб‘єкта персональних даних визначених частиною 2 даних Загальних правил. Ви, як суб‘єкт персональних даних можете в будь-який час відмовитися від згоди на обробку персональних даних, наданою Вами за цими Загальними правилами.

6. Інформація про контактну особу DELTA MEDICAL

Якщо у вас виникатимуть будь-які подальші питання та/або бажання щодо доступу до Ваших персональних даних для їх перегляду, подання запитів, пов’язаних з Вашими персональними даними, побажання щодо відмови від отримання інформувань від DELTA MEDICAL, або у разі бажання відмови від Вашої згоди на обробку персональних даних, їх блокування чи видалення, — будь ласка, звертайтеся до нашого спеціаліста із забезпечення захисту даних за телефонними номерами або надсилайте відповідне звернення, керуючись контактною інформацією, наведеною на цьому сайті.

Форма зворотного зв'язку*

Завжди раді відповісти на запитання. Один із наших досвідчених експертів охоче надасть вам зворотний зв'язок у найкоротші терміни.