Schonen логотип

ГАРНА ШКІРА БЕЗ ФІЛЬТРІВ

Користь або шкода клітковини

На теренах інтернету є багато інформації про те, чим корисна клітковина. Але є відомості про шкоду її споживання. Як же знайти істину та золоту середину? Давайте розбиратися.

Клітковина – користь чи шкода для організму?

Неперетравлювані харчові волокна з їжі рослинного походження, зокрема клітковина, важливі для здоров’я будь-якої людини. Щодня вони мають надходити до організму для підтримки нормального травлення та гарного загального самопочуття. Їхня користь пов’язана з різноманітними функціями:

  • Харчові волокна діють як натуральні ентеросорбенти – виводять токсини, канцерогени, радіоактивні речовини, важкі метали.
  • Сприяють зниженню в крові рівня холестерину і жовчних кислот, тобто корисні для профілактики серцево-судинних захворювань (особливо це стосується лігніну).
Клетчатка польза и вред
  • Поглинають воду в кількості, більшій за свою масу, і збільшуються в об’ємі, що надовго дає відчуття ситості та допомагає схуднути.
  • Забезпечують збільшення об’єму вмісту кишечника, посилюють його перистальтику та покращують випорожнення.
  • Підтримують корисну кишкову мікрофлору, яка впливає не лише на травлення, а й на імунітет, синтез вітамінів та захисних речовин.
  • Запобігають розвитку ожиріння, метаболічного синдрому та цукрового діабету II типу.

Шкідливість клітковини для організму може бути пов’язана лише з її надлишком. Крім того, є низка захворювань, при яких слід обмежувати в раціоні їжу, що містить грубі волокна.

У яких випадках клітковина корисна?

Продукти, багаті на клітковину, рекомендується вживати людям, у раціоні яких мало овочів та фруктів, а переважають рафіновані та білкові продукти (білий хліб з борошна вищого ґатунку, шліфований рис, цукор, напівфабрикати, фаст-фуд, піца, м’ясо, риба, молоко, сир тощо).

Клітковина буде корисною, якщо необхідно відрегулювати роботу кишечника. Вона допомагає, якщо є схильність до закрепів і, навпаки, при частих послабленнях, навіть при хронічному коліті, а також при синдромі подразненого кишечника.

Ще одне показання для її прийому – різні дерматологічні проблеми. Алергічна кропив’янка, атопічний дерматит – в усіх таких випадках доцільно збагачувати свій раціон клітковиною та/або Лактофільтрумом. Цей комплекс, що містить лігнін, лактулозу і фруктоолігосахариди, сприяє очищенню кишківника, і, як наслідок, – шкіри1-2.

Протипоказання до вживання клітковини

Противопоказания клетчатки

Їжу, багату на клітковину, з обережністю вживають при різних патологіях травної системи. Справа в тому, що грубі волокна, які надходять у надлишку, можуть травмувати стінки шлунка та кишечника. Так, клітковина протипоказана при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки у стадії загострення. При таких захворюваннях не можна їсти, наприклад, капусту, бобові, фініки, малину, а також кукурудзяну, перлову, пшоняну каші тощо.

У людей, схильних до метеоризму, рослинна клітковина може посилити газоутворення, а отже – здуття та біль у животі. Ще одне обмеження щодо клітковини пов’язане з тим, що при надмірному надходженні вона може погіршувати всмоктування вітамінів та мікроелементів (бета-каротину, вітаміну В2, заліза, кальцію, цинку, селену). А оскільки клітковина зменшує і засвоєння жирів з їжі, це може бути причиною зменшення надходження в організм жиророзчинних вітамінів А, D, E та K.

Прагнучи позбавитися закрепу, деякі ложками їдять висівки, але цього недостатньо. Дуже важливо пити звичайну чисту воду без газу. Інакше клітковина сама по собі може стати причиною закрепу. Щоб набухнути і легко просуватися по шлунково-кишковому тракту, їй потрібно багато води.

Основні протипоказання щодо вживання клітковини пов’язані з серйозними захворюваннями та з перевищенням її денної норми (понад 30-40 г). Більшості людей, які харчуються незбалансовано, клітковина нічим не зашкодить при помірному споживанні у складі овочів, фруктів, цільнозернових та бобових продуктів. А якщо потрібно покращити стан травної системи та шкіри, то є сенс протягом двох тижнів пройти курс прийому Лактофільтруму.

01.11.2023

  1. Інструкція з використання до дієтичної добавки Лактофільтрум.
  2. Звіт наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Медведя №3/28-А-3963-20-564/404Е від 06.04.2021.

Рекомендуємо прочитати

Что такое пищевые волокна

Харчові волокна – що це таке?

Харчові волокна – що це таке? Харчові волокна – це особливий різновид вуглеводів. Ви знаєте, що є шкідливі «швидкі» вуглеводи,