Атопічний дерматит (АТД) — це захворювання з хронічним перебігом, спадковою схильністю, що характеризується висипаннями і вираженою сверблячкою шкіри, зниженням імунних (захисних) функцій шкіри. Атопія, за різними даними, реєструється у 3-15% населення. Поширеність АТД серед дітей становить 5-20%, серед дорослих — 2-10%, найвищі показники захворюваності АТД відзначаються в урбанізованих (у великих містах і промислових) регіонах. Одним з факторів ризику є патологія органів шлунково-кишкового тракту, особливо, дисбіоз кишечника, який виявляється у 80-90% дітей з атопічним дерматитом. Фахівці встановили, що існує взаємозв'язок між ступенем вираженості дисбіозу і тяжкістю клінічних проявів АТД на шкірі.
Основні симптоми: свербіж і сухість шкіри, висипання. Щоб визначити ступінь вираженості цих симптомів, пройдіть тести:
Стадії
Одним з основних місць проникнення алергенів в організм є слизова оболонка кишечника. Тому порушення травлення та захист слизової кишечника у разі дисбактеріоза сприяють надмірному проникненню алергенів в організм і формуванню тривалої та стійкої сенсибілізації. Комплексне лікування алергічних захворювань обов'язково повинно включати корекцію дисбактеріозу кишечника, що допоможе захистити організм від проникнення алергену та погіршення стану захворювання.
Обов'язковий догляд за шкірою
Правильний догляд за шкірою допоможе уникнути загострень АТД і подовжує періоди ремісії. Для догляду за сухою, чутливою шкірою розроблені спеціальні засоби лікувальної косметики.
Дієта
При АТД призначається «елімінаційна дієта», в якій з раціону виключається продукт, що є алергеном. Зробити це вам допоможе ваш лікар і харчовий щоденник. У харчування людини, що страждає АТД, можна вводити:
Для зовнішнього застосування використовуються різноманітні мазі, креми, примочки і пасти, призначувані лікарем: топічні глюкокортикостероїди (ТГКС), топічні інгібітори кальциневрину (ТВК), антибактеріальні засоби (АБ).
Системні медикаментозні засоби
Системне лікування АД передбачає застосування антигістамінних засобів, системних глюкокортикоїдів, цитостатиків та антибактеріальної терапії — при ускладненому перебігу та за певними показаннями.
Найбільш поширеними ускладненнями АД є мікробні інфекції шкіри, викликані бактеріями, вірусами або грибами. Провідну роль (більш ніж у 90% випадків) серед патогенних мікроорганізмів відіграє Staphylococcus aureus (золотистий стафілокок).
Для профілактики інфекцій шкіри дуже важливо боротися із сухістю шкіри, підвищувати захисні властивості як шкіри, так і всього організму, шляхом зміцнення імунітету, нормалізації мікрофлори кишечника і аутомікрофлори шкіри. Паралельно проводять лікування порушень шлунково-кишкового тракту. Це вважається запорукою успішної терапії і першим, на що зверне увагу дерматолог, з'ясовуючи причину захворювання.
Комплексне лікування обов'язково включає методи детоксикації (ентеросорбція) і використання препаратів, що відновлюють і стимулюють розвиток корисної мікрофлори кишечника.
Ентеросорбція — ефективний метод детоксикації, направлений на виведення з організму різних алергенів, токсинів і патогенних бактерій, а також продуктів їхньої життєдіяльності. Сучасні сорбенти повинні відповідати певним вимогам, що відображають їхню ефективність та безпеку: висока сорбційна ємність (ефективність сорбції), відсутність токсичних властивостей і пошкодження слизових оболонок ШКТ, хороша евакуаторна здатність, зручне застосування.
Сьогодні одним з найбільш ефективних сорбентів є лігнін — природна органічна сполука на основі харчових волокон з покращеним профілем безпеки. Він не засвоюється в травній системі людини і відрізняється від інших сорбентів тим, що однаково добре зв'язує і виводить як низькомолекулярні сполуки, що складаються з малої кількості атомів, наприклад, гази, важкі метали, алкоголь, так і високомолекулярні, наприклад, токсини, бактерії. Тому його ще називають універсальним сорбентом або швидкою допомогою при різних отруєннях або інтоксикаціях.
Лігнін у складі Лактофільтруму:
Наукові дослідження демонструють наявність у лігніну також антиоксидантних властивостей.*
Ентеросорбент (лігнін) очищає організм від токсинів, алергенів. На наступному етапі необхідно відновити баланс мікрофлори. У цьому допоможуть пребіотики (компоненти їжі, які ферментують корисною мікрофлорою кишечника людини). Вони служать відмінним живильним середовищем для власної нормофлори організму і сприяють швидкому зростанню і розвитку «своїх» корисних бактерій, забезпечуючи тривалий ефект. Найвідомішим і визнаним пребиотиком є лактулоза, напівсинтетичний дисахарид. Лактулоза вже 50 років застосовується в медицині для стимуляції росту біфідо-і лактобактерій.
Зниження алергенної і токсичного навантаження шляхом використання сорбентів, відновлення балансу мікрофлори кишечника і шкіри, шляхом застосування пребіотиків в комплексі терапії, допоможе досягти ремісії захворювання, і буде профілактикою загострень і ускладнень за рахунок зміцнення імунітету, захисних властивостей шкіри.
Хорошим вибором може стати інноваційний комбінований препарат, що складається з сорбенту і пребіотика. Лактофільтрум® Еко може бути рекомендований до застосування в комплексній терапії шкірної аллергопатологии у дорослих і дітей. Препарат випускається у вигляді таблеток, і у вигляді пакетиків-саше.
Лактофільтрум® Еко
Застосування в комплексній терапії при аллергодерматозах (атопічний дерматит, кропивниці):
Дозування таблетки:
Вміст одного саше розчинити в 100-150 мл кип’яченої води кімнатної температури та ретельно перемішати до утворення гомогенної суспензії. Приготований розчин слід вживати за 1 годину до або через 2 години після прийому їжі та лікарських засобів.
Курс споживання 14-21 дні, якщо лікар не призначив інакше.Лактофільтрум® Еко при атопічному дерматиті сприяє:
* А.А. Лапин, М.Ф. Борисенков, А.П. Карманов, И.В. Бердник, Л.С. Кочева, Р.З. Мусин, И.М. Магдеев. Антиоксидантные свойства продуктов растительного происхождения. // Химия растительного сырья, 2007, №2, с. 79–83.