Чисто зовні,
коли чисто зсередини

Як проявляються порушення роботи кишечника на шкірі?

Синдром дырявого кишечника

токсини

алергени

продукти травлення

бактерії

шкідливі гази

НАСЛІДКИ

Уход за кожей лица
Черные точки на коже

прищі, чорні цятки, підвищена жирність

Покраснение кожи

почервоніння

Шелушение кожи
лущення
Уход за кожей лица
Ухудшение тона кожи, пигментные пятна
погіршення тону, пігментні плями
Преждевременное старение

ознаки передчасного старіння

Сухость на коже
сухість

Кишечник та шкіра6-8

Наш кишечник схожий на дрібну сітку, отвори якої настільки малі (менше одного нанометра), що «погані» молекули з їжі просто не здатні в них «протиснуться». У нормі все погане зазвичай виходить назовні природним шляхом разом із залишками їжі.

Проте іноді через різні причини кишечник стає більш проникним, і тоді токсини, алергени, неперетравлені часточки їжі, а також хвороботворні мікроорганізми легко долають бар’єр і всмоктуються з кишечника в кров. Далі запускаються імунні

«Дирявий кишечник» — спрощений термін, що означає збільшення кишкової проникності

У нормі стінки кишечника зсередини вистелені слизовою оболонкою. Це особливі клітини, вкриті слизом, а зверху на них і у просвіті кишечника живе його мікрофлора, індивідуальна для кожної людини (у ній мають переважати лакто- і біфідобактерії). Якщо цей бар’єр порушений, то можна сказати, що кишечник «дирявий». Це не означає буквального утворення отворів. Просто між клітинами слизової оболонки кишечника виникають зазори, через які можуть пройти досить великі молекули. Далі з кровотоком вони потрапляють у внутрішнє середовище організму, де їх не повинно бути, тому виникають проблеми зі здоров’ям.

Що таке «дирявий кишечник», легко зрозуміти на прикладі з нашою шкірою

Уявіть, що вона раптом почала пропускати всередину тіла воду, мило, вихлопні гази автомобілів, пил… На щастя, підвищена проникність кишечника – не такий небезпечний стан і його можна відкоригувати.

Що призводить до підвищеної кишкової проникності?

  • Людина може успадкувати від своїх батьків «неправильні гени» «слабкого» кишечника.
  • Недостатнє виділення шлункового соку. Такий стан може бути як уродженим (успадкованим), так і набутим. Простий лабораторний аналіз може підтвердити гіпотезу лікаря. У нормі соляна кислота, а це головний компонент шлункового соку, вбиває більшість бактерій. Коли її не вистачає, мікроорганізми осідають на стінках кишечника та підвищують його проникність.
  • Тривале запалення в кишковій стінці (наприклад, при глютеновій непереносимості) може спричинити її набряк та збільшити «пористість». Як пускові фактори можуть послужити певні продукти харчування (харчова непереносимість), патогенні мікроорганізми, грибки та паразити.
  • Часто неправильний раціон спричиняє кишкові спазми, які ми можемо навіть зовсім не відчувати. Проте через підвищений тиск стінки кишечника розтягуються, а це призводить до збільшення діаметра «пор» і проникності.
  • Печінка відповідає за нейтралізацію всіх токсинів в організмі. Коли її роботу порушено, наприклад, після перенесеної хвороби, частина поганих молекул, не знешкоджених у печінці, з кровотоком потрапляє назад у кишкову стінку і знову ж таки підвищує її проникність.

Утворюється замкнене порочне коло.

Також на розвиток стану «дирявого кишечника» впливають: стресові розлади; застосування нестероїдних протизапальних препаратів; вагітність; дія поверхнево-активних речовин (жовчних кислот і дієтичних факторів, зокрема, емульгаторів), що підвищують проникність стінки кишки.

Харчова алергія дуже часто пов’язана з підвищеною проникністю кишечника.

Як виглядає кишечник при алергії

Что такое дырявый кишечник

нормальний кишечник

«дирявий кишечник»

Симптоми та діагноз «дирявого» кишечника

Симптоми підвищеної проникності кишечника – це збільшене газоутворення та здуття живота через дисбактеріоз, схильність до діареї (послаблення випорожнень), закрепу, біль у животі, алергічні реакції, підвищена стомлюваність та інші проблеми зі здоров’ям.

Усі ці симптоми – неспецифічні, тобто зустрічаються при різних станах і захворюваннях. Лікарі не ставлять діагноз «дирявий кишечник», але враховують наявність цього стану при пошуку причин нездужання. В результаті медичного обстеження можуть бути виявлені функціональна диспепсія, синдром подразненого кишечника, дискінезія жовчовивідних шляхів, хвороба Крона, виразковий коліт, алергія, непереносимість деяких продуктів харчування тощо.

Перший крок до лікування – перехід на здорове харчування

Лікування «дирявого кишечника» завжди треба починати зі зміни харчування. Відмовтеся від продуктів, виготовлених промисловим способом (ковбас, снеків, напівфабрикатів, десертів) та фаст-фуду (бургери, піца). Готуйте їжу самі, і що простіше вона буде, то краще. Не смажте, а варіть, тушкуйте і запікайте. Страви з овочів (супи, салати), фрукти, цільнозерновий хліб, натуральне м’ясо, риба, каші – це має бути основою раціону.

Оскільки кишечник багато в чому скеровується нервовою системою, важливо знизити негативний вплив стресу на організм і повернути душевну рівновагу. Прийом пробіотика допоможе відновити мікрофлору, а сорбент виведе з організму токсини, алергени та інші шкідливі речовини.

Як виглядає шкіра при алергії

Прыщи на коже лица
Прыщи на груди
Прыщи на спине
Прыщи на теле
Прыщи на коже ног
Прыщи на коже рук
Логотип Лактофильтрум

Чисто зовні, коли чисто зсередини5

Погіршується стан шкіри. Загострюються дерматологічні захворювання (акне, атопічний дерматит, алергічний дерматит, себорейний дерматит, екзема та ін.)

шкідливі речовини, імунні комплекси через кров та лімфу потрапляють до шкіри

Мозок обирає, що ми їмо

Токсини, алергени, непотрібні продукти травлення накопичуються у кишечнику, може порушуватися мікробіота (мікрофлора)

 

з кишечника шкідливі речовини всмоктуються у кров
Логотип Лактофильтрум

5. Mark E M Obrenovich .Leaky Gut, Leaky Brain. Microorganisms. 2018 Oct 18;6(4):107.м.

6. Junhao Long, Jinglan Gu, Juexi Yang, Pu Chen , Yan Dai , Yun Lin, Ming Wu,and Yan Wu. Exploring the Association between Gut Microbiota and Inflammatory Skin Diseases: A Two-Sample Mendelian
Randomization Analysis. Microorganisms 2023, 11(10), 2586.

7. Leaky Gut and the Ingredients That Help Treat It: A Review. Ricardo Santos Aleman , Marvin Moncada , Kayanush Aryana ,
Molecules 2023, 28(2), 619.

8. Natalia Di Tommaso, Antonio Gasbarrini and Francesca Romana Ponziani. Intestinal Barrier in Human Health and Disease. Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, 18(23), 12836.

Хочете знижку? mail