Schonen логотип

ГАРНА ШКІРА БЕЗ ФІЛЬТРІВ

Дерматит сухий

Сухий дерматит, також відомий як ксероз (від грецького «ξηρός», що означає «сухий»), є станом, при якому шкіра стає надмірно сухою, чутливою, схильною до лущення, а її поверхня – грубою і шорсткою на дотик. Усі ці симптоми виникають через зменшення вологи в поверхневих шарах шкіри.

Різновиди сухого дерматиту

Сухий дерматит буває трьох видів:

  • Вроджений. Він генетично зумовлений, з’являється у дитинстві та зберігається все життя. Спадковий сухий дерматит важко піддається лікуванню, але зустрічається нечасто. При тяжкому перебігу сухий дерматит може спричинити ускладнення, зокрема суху екзему та іхтіоз.
  • Віковий. Сухість шкіри зазвичай є наслідком старіння організму. Її фіксують у переважної більшості людей віком понад 70 років. Ксероз у людей похилого віку пов’язаний зі зниженням рівня статевих гормонів, що відповідають за роботу сальних залоз, а також з дистрофічними процесами у шкірі.
  • Набутий. Виникає через неправильний догляд за шкірою, вплив на неї різних агресивних факторів.

Ксероз часто поєднується з атопічним дерматитом та іншими патологіями шкіри, але може виникати і без них. У будь-якому випадку для сухого дерматиту характерне порушення бар’єрної функції шкіри. Наш епідерміс має захисний ліпідний шар, який утримує вологу та оберігає шкіру від втрати води. У разі сухого дерматиту цей шар порушений, що призводить до пересушування шкіри та робить її більш чутливою до подразників.

Причини набутого ксерозу

Ксероз може виникати на різних ділянках шкіри та через різні чинники. Ось деякі з них:

  • Використання мила. Мийні засоби та мило позбавляють шкіру природного ліпідного захисту, що призводить до її сухості.
  • Тривалий або частий контакт із водою. Миття рук, відвідування басейну, прийом ванн можуть посилити ксероз.
  • Зовнішні умови. Холод, знижена вологість повітря та вітер здатні спричинити сухий дерматит або употужнити його симптоми.
  • Подразники. Реакція на деякі інгредієнти косметичних та гігієнічних засобів (соду, дезінфікуючі компоненти) часто провокує або посилює сухий дерматит.
  • Постійний прийом деяких ліків, наприклад сечогінних і тих, що знижують рівень холестерину, іноді зумовлює сухість шкіри всього тіла.

Місця появи сухого дерматиту

Симптоми сухого дерматиту – це сухість, стягнутість, свербіж, лущення, почервоніння шкіри, підвищена її чутливість до подразнення, а у важких випадках – навіть висипання та тріщини. Ксероз може вражати як усе тіло, так і окремі частини. Найчастіше сухий дерматит діагностують:

  • На руках. Ми миємо руки з милом дуже часто, що спричиняє розвиток сухого дерматиту, особливо в холодну пору року.
  • На обличчі. Причини ксерозу на обличчі – це зазвичай салонні косметичні процедури. Пілінг, лазерне шліфування, дермабразія зумовлюють стійке почервоніння шкіри, її сухість та стоншення. Поступово стан нормалізується. Крім того, з віком тип шкіри обличчя змінюється: нормальна може стати сухою, а жирна чи змішана – наближається до нормальної.
  • На ногах. Сухість стоп та гомілок створює дуже великий дискомфорт. Шкіра на них свербить, лущиться, на п’ятах утворюються болючі мозолі, натоптені, тріщини.
  • На голові. Якщо шкіра обличчя та тіла суха, то на голові вона теж буде такою. Через сухість на шкірі голови утворюються дрібні лусочки, схожі на лупу, виникає свербіж і випадіння волосся превалює над ростом нового, тому шевелюра рідшає.

Фото сухого дерматиту

Фото кожного дерматита

Симптоми сухого дерматиту – це сухість, свербіж, лущення, почервоніння, а у тяжких випадках – навіть тріщини на шкірі. Важливо правильно доглядати за сухою шкірою, використовуючи зволожувальні креми та олії, уникати надмірного використання мила, носити м’який одяг.

Якщо ксероз стає хронічним або його симптоми посилюються, рекомендується звернутися до дерматолога. Лікар дасть рекомендації щодо догляду за шкірою та при необхідності призначить ліки чи інші засоби для зменшення симптомів.

Чим лікувати сухий дерматит?

Якщо ксероз стає хронічним або його симптоми посилюються, рекомендується звернутись до дерматолога. Лікар дасть поради щодо догляду за шкірою та при необхідності призначить ліки чи інші засоби для зменшення симптомів.

Основа лікування сухого дерматиту – це використання кремів та мазей з ліпідами (частки жирів), які близькі за структурою до власних ліпідів організму та чудово відновлюють шкірний бар’єр. Також у складі засобу мають бути натуральні зволожувальні компоненти: сечовина, декспантенол, ланолін, рослинні олії – кокосова, оливкова тощо (без мінеральних масел, тобто вазеліну, парафіну тощо).

Важливо уникати надмірного використання мила та носити м’який одяг. Краще користуватися душем, а не ванною. Вода для купання не повинна бути надто гарячою. Як очищувальні засоби краще використовувати гелі для душу для сухої шкіри, не терти тіло губкою або мочалкою, не використовувати скраби.

Профілактика захворювання

Для профілактики сухого дерматиту важливо правильно доглядати суху шкіру та знижувати вплив на неї негативних факторів. При ксерозі рекомендується:

  • Пити якнайбільше чистої води.
  • Правильно харчуватися, основою раціону мають бути фрукти та овочі, а також продукти, багаті на ненасичені жирні кислоти (морська риба, горіхи, оливки, авокадо).
  • За можливості зменшити вплив несприятливих факторів – тривалого контакту з водою, перебування на сонці, холоді, вітрі.
  • Регулярна фізична активність. Тренування та пробіжки стимулюють кровообіг, що корисно для обмінних процесів у шкірі, зокрема для її природного зволоження.
  • Носити одяг з м’яких тканин, що не подразнюють шкіру, – бавовни, шовку, кашеміру.

Висновки

Сухий дерматит належить до найпоширеніших патологій, особливо у людей старшого віку. Його прояви та причини завжди індивідуальні, тому лікування потребує комплексного підходу з урахуванням усіх факторів. Важливо дотримуватися здорового харчування, мати повноцінний сон, не допускати перегріву та переохолодження, уникати стресів, відмовитися від шкідливих звичок та правильно доглядати за шкірою. Якщо не нехтувати проблемою і відразу звернутися до дерматолога, можна значно покращити стан шкіри, усунути її сухість.

01.11.2023

Рекомендуємо прочитати

Виды клетчатки

Клітковина – що це таке?

Клітковина – що це таке? Усі чули, що продукти харчування з клітковиною – це корисно для травлення, збереження стрункості фігури,

Клетчатка польза и вред

Користь або шкода клітковини

Користь або шкода клітковини На теренах інтернету є багато інформації про те, чим корисна клітковина. Але є відомості про шкоду