Schonen логотип

ГАРНА ШКІРА БЕЗ ФІЛЬТРІВ

Свербіж шкіри

Свербіж шкіри, тобто відчуття, яке виникає в тілі й змушує чухатися, може виникнути з різних причин. Він буває тимчасовим чи хронічним і має різні прояви. Йдеться не про наслідки комариних укусів, а про той свербіж на шкірі, який не минає досить довго, турбує, заважає спати.

З чим він може бути пов’язаний і що робити?

Умовно свербіж розділяють на два види:

Тимчасовий свербіж.

  • Він може з’являтися у здорових людей із сухою шкірою, наприклад після гарячої ванни та миття з милом. Ще одна його причина – алергія на ті чи інші продукти харчування або контактний дерматит. Після припинення дії подразнювального фактора свербіж шкіри минає. У деяких людей він виникає у відповідь на стрес, тривожність та переживання. У багатьох – при нестачі в раціоні вітамінів, мікроелементів та мінералів. До тимчасового свербіння можна віднести також його випадки, пов’язані з паразитарними інфекціями – педикульозом, демодекозом, коростою тощо.

Хронічний свербіж.

  • Його наявність – це ознака якихось серйозних порушень в організмі чи розвитку хвороб. Це може бути захворювання крові, щитоподібної залози, цукровий діабет, численні недуги шкіри. Дуже часто постійний свербіж шкіри без видимих причин стає результатом патології печінки, нирок та жовчного міхура. Застійні процеси в цих органах, недостатнє виведення токсинів можуть провокувати свербіж шкіри по всьому тілу.

При яких станах зустрічається свербіж шкіри:

  • Сухість шкіри. Нестача зволоження може спричиняти свербіж шкіри без висипань, особливо в холодну пору року. Морозна погода, недостатня вологість повітря в приміщеннях під час роботи центрального опалення, використання мила посилюють сухість, лущення та свербіж на шкірі.
  • Алергія. Подразнення та свербіж шкіри часто пов’язані з алергічними реакціями на деякі продукти харчування, компоненти ліків та косметичних засобів. Почервоніння (кропив’янка) та свербіж на руках, точніше на передпліччях, можуть бути ознаками алергії.
  • Атопічний дерматит. Це запальне захворювання супроводжує сильний свербіж шкіри, її сухість, набряк, подразнення та почервоніння. Атопічний дерматит має перебіг з періодами загострень та ремісій, а також певні вікові особливості (розвивається зазвичай у ранньому дитинстві). У дорослих симптоми часто стерті, наприклад, може зберігатися тільки свербіж по всьому тілу без висипів.
  • Псоріаз. Тяжке невиліковне захворювання шкіри, що характеризується червоними плямами, покритими лусочками. Через такі псоріатичні бляшки сверблять лікті, коліна, зони на голові, у паху тощо.
  • Екзема. Хронічне запальне захворювання шкіри, яке супроводжується свербежем та висипаннями, появою ділянок шкіри, що мокнуть. Екзема важко піддається лікуванню.
  • Грибкові інфекції. Часто зумовлюють свербіж та лущення. Зазвичай вражають стопи через носіння взуття з синтетичних матеріалів, що створює всередині тепле та вологе середовище. Свербіж шкіри ніг при грибку з успіхом лікують спеціальними препаратами місцевої дії.
  • Себорейний дерматит. Це підвищена жирність шкіри голови, поява на ній червоних висипів та свербежу.
  • Гінекологічні та урологічні інфекції. Можуть спричиняти нестерпний свербіж у зоні статевих органів.
  • Хронічний гепатит, холецистит, ниркова недостатність. Накопичення в організмі токсинів часто стає причиною свербежу. Іноді він є першим симптомом грізних захворювань.

Які місця сверблять найчастіше?

Відповісти на це питання непросто, оскільки причин свербежу дуже багато. Свербіж шкіри обличчя, наприклад, зустрічається відносно нечасто. Найбільш поширені такі його види:

  • Свербіж шкіри голови. Він може бути пов’язаний із сухістю шкіри, себорейним дерматитом, пітницею, реакцією шкіри на певні компоненти шампунів, бальзамів та інших гігієнічних та косметичних засобів.
  • Свербіж шкіри ніг. Зустрічається досить часто. Якщо сверблять стопи, це може бути пов’язано з надмірною пітливістю або грибковою інфекцією. Її наявність опосередковано підтверджує поява неприємного запаху. Свербіж у зоні гомілок зазвичай зумовлений сухістю шкіри, він посилюється після водних процедур.
  • Свербіж всього тіла. Такий тип свербежу називають генералізованим. Він є ознакою вираженої сухості шкіри (ксерозу) чи наявності якогось захворювання. Якщо сверблять спина, живіт, руки, ноги, голова, то потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря для медичного обстеження.

У жодному разі не можна розчісувати ділянки шкіри, що сверблять. Це може призвести до її пошкодження та приєднання інфекції.

Коли потрібно звернутися до лікаря

Причина появи свербежу у кожного своя, і її потрібно знайти та усунути. Коли варто звернутися до лікаря, ми визначаємо самі за самопочуттям. Бажано із цим не зволікати. Негайно треба йти до дерматолога, якщо:

  • Свербіж триває довго, більше 14 днів і не минає після використання зволожувальних засобів для шкіри.
  • У вас є висипання, почервоніння або набряк шкіри.
  • Свербіж супроводжується болем, печінням.
  • Швидко посилюється чи поширюється на великі ділянки шкіри.
  • Є інші симптоми, такі як пропасниця, озноб або запаморочення.

Свербіж шкіри фото

Чешется кожа

Харчова алергія та свербіж шкіри

Зазвичай харчова алергія супроводжується висипом (кропив’янкою), свербінням та набряком шкіри. Якщо ви підозрюєте, що у вас виникла така реакція на певний продукт харчування, зверніться до лікаря-алерголога для тестування та встановлення точного діагнозу. Застосування Лактофільтруму може бути доцільним при харчовій алергії1-2.

01.11.2023

  1. Інструкція з використання до дієтичної добавки Лактофільтрум.
  2. Звіт наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки ім. Медведя №3/28-А-3963-20-564/404Е від 06.04.2021.

Рекомендуємо прочитати

Виды клетчатки

Клітковина – що це таке?

Клітковина – що це таке? Усі чули, що продукти харчування з клітковиною – це корисно для травлення, збереження стрункості фігури,

Клетчатка польза и вред

Користь або шкода клітковини

Користь або шкода клітковини На теренах інтернету є багато інформації про те, чим корисна клітковина. Але є відомості про шкоду