Schonen логотип

ГАРНА ШКІРА БЕЗ ФІЛЬТРІВ

Себорейний дерматит на голові

Себорейний дерматит на голові – найчастіша проблема у дорослих. Це хронічне захворювання вражає переважно чоловіків віком 18–45 років, хоча жінки від нього теж не застраховані. За його наявності потрібна постійна увага до стану шкіри голови та правильний догляд за нею, а також правильне харчування та очищення організму від токсинів.

Симптоми себорейного дерматиту

При себорейному дерматиті люди скаржаться на почервоніння, лущення та свербіж шкіри голови. У побуті ми називаємо це «лупою». Такий стан може виникати іноді, періодично повторюватись, але найчастіше він має хронічний характер.

Інколи при цьому стані посилюється випадіння волосся, шкіра може почати мокнути, на ній подеколи утворюються тріщини, тобто створюються умови для приєднання інфекції. Поступово себорейний дерматит прогресує, захоплює дедалі більші ділянки шкіри. Він може вражати не тільки шкіру голови, а й обличчя, частини тулуба.

Інтенсивність симптомів себорейного дерматиту може бути слабкою, тоді вони не завдають особливої шкоди пацієнтові. Але буває навпаки: прояви хвороби легко помітні для всіх довкола, тому людина може відчувати не тільки фізичний, а й психологічний дискомфорт.

Причини себорейного дерматиту

Причини себорейного дерматиту на голові дуже різноманітні: це може бути цукровий діабет та інші ендокринні захворювання, неправильне харчування та захворювання ШКТ, різкі зміни гормонального фону в пубертатному періоді, під час вагітності, клімаксу та частих стресів, зниження імунітету, використання невідповідних засобів для миття голови тощо.

Внаслідок дії таких факторів відбувається низка негативних змін:

  • Виникає гормональний збій. Підвищується рівень чоловічих статевих гормонів тестостерону та дигідротестостерону у шкірі голови.
  • Зростає активність сальних залоз. Внаслідок цього збільшується продукція шкірного сала.
  • Порушується баланс мікроорганізмів. Активізується дріжджоподібний грибок Malassezia, який є на шкірі голови практично у всіх людей.
  • Розвивається запалення. З’являються ділянки почервоніння, формуються білі та жовті жирні лусочки, які легко відпадають.

Типи захворювання

Залежно від переважаючих симптомів розрізняють кілька типів захворювання.

Сухий себорейний дерматит

на голові проявляється насамперед відчуттям сухості та стягнутості шкіри, лущенням та свербежем. Лупа при цьому дрібна, але її може бути багато. На уражених ділянках утворюються червоні цятки (себореїди).

Жирний себорейний дерматит

на голові пов’язаний із підвищеною сальністю шкіри. Для цього типу захворювання також характерні почервоніння та свербіж шкіри, а от лусочки на ній досить великі і мають вигляд пластів. Волосся швидко жирнішає після миття голови. Оскільки сальні залози працюють надактивно, це призводить до утворення вугрів (прищів) на обличчі, грудях, спині.

Можлива також змішана себорея, що поєднує обидві форми – суху та жирну.

Лікування себорейного дерматиту

Як правильно лікувати себорейний дерматит на голові, підкаже лікар-трихолог. Він проведе огляд шкіри, при необхідності призначить обстеження в інших фахівців (гастроентеролог, ендокринолог). Лікування себорейного дерматиту у дітей (як правило, у підлітків) і дорослих має бути комплексним, щоб зменшити вплив причин, що його зумовлюють, і симптомів, які створюють дискомфорт.

Себорейний дерматит можна з успіхом контролювати та зменшувати. Ось низка рекомендацій:

  • Використовуйте шампуні від лупи. Вони містять такі активні інгредієнти, як дисульфід селену, цинк-піритіон або кетоконазол, тому зменшують симптоми.
  • Уникайте надмірно гарячої води. При високій температурі пересушується шкіра голова, тому збільшується вироблення шкірного сала. Використовуйте теплу або прохолодну воду під час миття волосся.
  • Уникайте агресивних засобів. Не використовуйте шампуні та інші засоби, які можуть подразнювати шкіру.
  • Правильне харчування. Здорове харчування та достатнє споживання води можуть покращити стан шкіри.

Якщо симптоми себорейного дерматиту яскраво виражені або зберігаються тривалий час, може знадобитися інтенсивне лікування в домашніх умовах.

Себорейний дерматит можна контролювати та зменшувати

Ось низка рекомендацій:

  • Використовуйте шампуні від лупи. Вони містять такі активні інгредієнти, як дисульфід селену, цинк піритіон або кетоконазол, тому зменшують симптоми.
  • Уникайте надмірно гарячої води. При високій температурі пересушується шкіра голова, тому збільшується вироблення шкірного сала. Використовуйте теплу або прохолодну воду під час миття волосся.
  • Уникайте агресивних засобів. Не використовуйте шампуні та інші засоби, які можуть подразнювати шкіру.
  • Правильне харчування. Здорове харчування та достатнє споживання води можуть покращити стан шкіри.

Дієта при себорейному дерматиті на голові

При себорейному дерматиті важливо дотримуватись правил здорового харчування. Виключіть з раціону гостру, жирну, солону та смажену їжу. Перейдіть переважно на овочі та фрукти, їх бажано вживати по можливості без термообробки. Страви повинні бути легкими: салати, рагу, запіканки. Овочі корисно доповнювати білковими продуктами (нежирне м’ясо, риба, бобові, гриби), а також цільнозерновими кашами та хлібобулочними виробами.

Загострення себорейного дерматиту може бути спровоковане порушеннями роботи кишечника, тому важливо «доглядати» і його, зокрема споживати достатню кількість харчових волокон (клітковина, фруктоолігосахариди тощо). Ці речовини з рослинної їжі сприяють здоров’ю кишечника, його ритмічному функціонуванню та очищенню організму від токсинів. Lactofiltrum є додатковим джерелом натуральних харчових волокон для нормальної роботи кишечника. Дуже важливо також пити якнайбільше чистої негазованої води.

Чи заразний себорейний дерматит

Хоча у розвитку захворювання велике значення має грибок Malassezia, себорейний дерматит не належить до інфекційних недуг. Цей мікроорганізм – частина мікробіома шкіри голови будь-якої людини, просто зі збільшенням кількості шкірного сала він отримує стимул для значного зростання чисельності. При нормалізації синтезу шкірного сала кількість Malassezia на шкірі голови повертається до норми. Заразитися себорейним дерматитом через головні убори та використання гребінця неможливо, але все ж таки краще, щоб такі предмети були тільки в індивідуальному користуванні.

Профілактика захворювання

Цілком вилікувати себорейний дерматит зазвичай не вдається. Це означає, що треба звернутися до лікаря і постійно виконувати його рекомендації щодо харчування, прийому тих чи інших засобів та догляду за шкірою голови. Правильна профілактика захворювання дає змогу його контролювати, тобто не допускати загострень та поширення на нові ділянки шкіри.

Себорейний дерматит на голові фото

Дерматит на голове

Якщо симптоми себорейного дерматиту надто виражені або продовжуються тривалий час, найкраще проконсультуватися з лікарем, оскільки іноді може знадобитися інтенсивне лікування. Загострення себорейного дерматиту можуть викликати порушення роботи кишечника. Тому, важливо «доглядати» і кишечник, у т.ч. споживати достатню кількість харчових волокон. Лактофільтрум може бути додатковим джерелом натуральних харчових волокон для нормальної роботи кишківника.

01.11.2023

Рекомендуємо прочитати

Виды клетчатки

Клітковина – що це таке?

Клітковина – що це таке? Усі чули, що продукти харчування з клітковиною – це корисно для травлення, збереження стрункості фігури,

Клетчатка польза и вред

Користь або шкода клітковини

Користь або шкода клітковини На теренах інтернету є багато інформації про те, чим корисна клітковина. Але є відомості про шкоду